מידע ושאלות על עוסק פטור

  • מי מוגדר כעוסק פטור?

עסק שמחזור עסקאותיו השנתי אינו עולה על הסכום אותו קבע הרגולטור לשנת המס יוגדר כעוסק פטור, לדוגמא: המחזור השנתי עבור עסק פטור לשנת 2017 הינו 98,707 ₪.

  • מהם השלבים לפתיחת עוסק פטור?פטור

פתיחת עוסק פטור כוללת שלושה שלבים, ראשית רישום במע”מ תוך הגדרת אופי העסק והגדרת השירות אותו הוא מספק, השלב השני הוא פתיחת תיק במס הכנסה והשלב השלישי רישום בביטוח לאומי.

  • למי נדרש לדווח עוסק פטור?

עוסק פטור נדרש לדווח על מחזור עסקאותיו השנתי למע”מ במהלך חודש ינואר של כל שנה קלנדרית וכן למס הכנסה עד לסוף חודש ינואר בכל שנה קלנדרית.

  • האם עוסק פטור צריך לנהל ספרי חשבונות?

עוסק פטור מחויב להנפיק חשבונית/קבלה עבור כל סכום כסף אותו הוא גובה עבור שירותיו, חשוב לשים לב שעל הקבלה מתנוססת חותמת המפרטת את מספר העסק, שם העסק והכיתוב “עוסק פטור”.

  • האם עוסק פטור יכול לדווח לבד לרשויות?

עוסק פטור יכול להתנהל לבדו מול הרשויות ולהגיש את דוחות הסיכום השנתיים לבדו.

  • האם נדרש לשכור את שירותיו של רואה חשבון לעוסק פטור?

שכירת שירותיו של רואה חשבון תקטין את הסיכון לטעות בהגשת המסמכים וקבלת קנס עבור התנהלות לא נכונה של העסק.

פתיחת עוסק פטור (עוסק זעיר לשעבר) במע”מ

הגיע הרגע ואתם מוכנים לעשות את הצעד הראשון לעבר חופש כלכלי, פתיחת עוסק פטור במע”מ. למרות שהמילה מע”מ מטילה מורא על מרבית האנשים כדאי לדעת שלא מדובר במשימה בלתי אפשרית, מספר צעדים פשוטים שיפורטו בהמשך יהפכו את תהליך פתיחת התיק במע”מ לקל ומהיר. בשלב הראשון תצטרכו להגיע לסניף מע”מ הקרוב לביתכם, בסניף תתבקשו למלא את טופס מס’ 821 הכולל את פרטיכם האישיים, תיאור השירות אותו אתם עתידים לספק, היקף מחזור העסקאות החודשי המוערך שלכם ומידע על מספר השעות השבועיות אותו אתם עתידים לעבוד. בנוסף למידע הפרטי תצטרכו להציג ת”ז תקפה.

חשוב לשים לב לתחום העיסוק של העסק, באתר המע”מ תוכלו למצוא רשימה מפורטת של תחומים שהעיסוק בהם מחייב פתיחה של “עוסק מורשה” ללא תלות במחזור העסקאות הצפוי השנתי. לאחר מילוי הטופס וצירוף המסמכים הבאים: ת.ז תקפה פרטי חש בנק חוזה שכירות עסק או חוזה זכיינות או מסמכים כול שהם המעידים על הקמת העסק ורק אז תנופק עבורכם תעודת עוסק מורשה.

עוסק פטור מס הכנסה

השלב השני בתהליך רישום עוסק פטור הוא פתיחת תיק במס הכנסה, שלב זה הוא חובה ואי ביצועו יכול לגרור הטלת קנסות על העסק. בשלב זה תצטרכו לגשת למשרד מס הכנסה הקרוב למקום מגוריכם ולמלא את טופס מס’ 5329, בטופס תידרשו לפרט מהו תחום הפעילות של העסק, המחזור וכן למלא את פרטיכם האישיים ואת פרטי בן או בת הזוג שלכם, במידה והינכם שכירים תידרשו לציין זאת גם כן. שלב זה יכול להתבצע בדלפק הסניף ואינו מצריך פגישה עם אחד מפקידי השומה, לאחר מילוי הטופס יישלח לביתכם אישור על פתיחת תיק ומידע הנוגע למקדמות אותם תידרשו לשלם וכן מידע נוסף שיסייע לכם בהתנהלות נכונה מול רשויות המס.

חשוב לזכור כי הינכם מחויבים על פי חוק לפתוח תיק במס הכנסה לעסק שבבעלותכם, אי פתיחת התיק ורישום נכון במס הכנסה יכול להביא לקנסות ועיקולים על העסק, בכדי להימנע מצב זה מומלץ לשכור את שירותיו של רואה חשבון המתמחה בניהול תקין מול מס הכנסה,

עוסק פטור ביטוח לאומי

השלב השלישי בפתיחת עוסק פטור הוא רישום של העסק בביטוח לאומי, שלב זה הינו חובה ואי ביצועו יגרור קנסות על העסק. הרישום בביטוח הלאומי מתבצע בסניף הקרוב לביתכם (בהתאמה לכתובת המגורים שלכם) בסניף תקבלו טופס “דין וחשבון רב שנתי” מס’ 6101 הכולל: פרטים אישיים של בעל העסק ובן/בת הזוג, פרטי חשבון בנק, פירוט עיסוק והכנסות והודעה על פתיחת התיק. בטופס תידרשו להעריך את ממוצע ההכנסה החודשי ואת שעות העבודה בשבוע בעסק, על פי נתונים אלו יחושבו דמי הביטוח הלאומי אותם תצטרכו לשלם.

חשוב לזכור שבמקרה של העדר כושר עבודה אי פתיחת תיק בביטוח לאומי תמנע את זכאותכם לקבלת קצבה או כל מענק אחר המגיע לכם.

הצהרת עוסק פטור למע”מ

הצהרת עוסק פטור הינה הצהרה שנתית בה מצהיר “עוסק פטור” על מחזור עסקאותיו בשנת המס האחרונה.

תקנה 15 ל”תקנות מס ערך מוסף התשל”ו 1976″ קובעת כי כל עוסק פטור חייב לדווח למע”מ במהלך חודש ינואר של כל שנה על סך כל העסקאות שבוצעו בשנה החולפת, סך העסקאות הוא למעשה סיכום של חשבוניות עסקה/קבלות אותם סיפק העסק עבור שירותיו. חשוב להבין שלא מדובר ברווח של העסק בשנה החולפת אלא סך כל הכסף אותו קיבל העסק. בחודש ינואר הראשון לאחר פתיחת העסק תוגש ההצהרה בסניף פקיד השומה המקומי, בשנים שלאחר מכן ניתן להגיש את ההצהרה באינטרנט באתר רשות המיסים.

חשוב לזכור!!! אי הגשת ההצהרה במועדה יגרור קנס בגובה של 800 ₪.

למידע נוסף השאירו פרטים או חייגו – 03-9527350